Само неколико месеци након америчког издања, Новосадска издавачка кућа "Психополис", специјализована за књиге из популарне психологије и псхолошке и педагошке приручнике за самопомоћ, објавила је књигу
"Бојни поклич мајке тигра" Ејми Чуа, професорке права са Јејла кинеског порекла која је шокирала Американце и изазвала незапамћену лавину реакција и коментара о васпитању деце и дошла на насловну страницу магазина Time.
У време када је доминантан модел претерано попустљиво васпитање и идеологија срећног детета, “тигар васпитање” које заступа Чуа изазвало је незапамћено интересовање и бројне контроверзе. Управо овај начин васпитања крије одговор на питање зашто су америчка деца кинеског порекла успешнија од деце из других етничких група.
Пред читаоцима је поносна исповест веома успешне Американке кинеског порекла о начину васпитавања које ствара успешну децу. Ејми Чуа је професор права на Јејлу и мајка двоје деце и са нескривеним поносом представља оно што је у складу са кинеском традицијом, назвала тигар васпитање које се толико разликује и по начину и по резултату од доминирајућег, претерано попустљивог васпитања којем је склона већина Американаца да је књига изазвала велико интересовање и родитеља и стручњака.
Чуа доказује родитељима да политички некоректно, “лоше” и “неприхватљиво” тигар-васпитање доводи до одличних резултата , јер тера родитеље да размисле: да ли да усрећују своје дете или да му помогну да једног дана само освоји своју срећу.
Како ауторка каже у кратком предговору : “Ово је требало да буде прича о томе како су кинески родитељи успешнији у одгајању деце од западњачких, али се претворила у причу о жестоком сукобу две различите културе, пролазности славе и о томе како ме је обрукало тринаестогодишње дете”.
Ова теорија васпитања изазвала је праву панику, јер основни механизам ове васпитне технике јесте одлагање задовољства: деци се ускраћују лако доступне радости, а зарад потенцијално већих награда у будућности! А чињеница да је књига убрзо постала шампион читаности доказује да амерички родитељи осећају да нешто озбиљно није у реду са начином на који васпитавају децу.
О исповести из које наши родитељи могу много тога да науче већ је у више наврата писано у српским медијима, што можете прочитати
овде и
овде.
Књига садржи поговор др Зорана Миливојевића: Рационално васпитање - широк простор између претерано попустљивог и претерано захтевног васпитања.
Појављивање ове књиге у Америци
почетком ове године осигурало је ауторки насловну страну и интервју у
The New York Times-у али и другим престижним часописима:
Одломак из књиге:
“Људи се често питају како кинески родитељи успевају да одгоје тако стереотипно успешну децу. Питају се шта то ти родитељи раде да створе толико математичких генија и музичких виртуоза, какве су те породице и да ли би и они сами то успели. Е, па ја могу да им одговорим, јер ја сам успела! Ево нешто од онога што моје ћерке, Софиа и Луиза, никако нису смеле: да преспавају ван куће, да се играју с другом децом, да учествују у школским представама, да се жале што нису учествовале у школским представама, да гледају ТВ или играју игрице на компјутеру, да саме одаберу ваншколске активности, да добију оцену нижу од петице (сем ако то нису физичко или глума), да свирају било који други инструмент сем клавира и виолине, да не свирају клавир или виолину.”
… И сада долазимо до најважнијег. Просечна кинеска мајка верује:
1. да школски задаци морају бити на првом месту,
2. да је 5- лоша оцена,
3. да њена деца морају бити бар две године испред својих вршњака у математици,
4. да не сме никад јавно хвалити децу,
5. да увек мора бити на страни наставника или тренера ако дође до несугласица између њих и њеног детета,
6. да су једине активности које деци треба дозволити – оне у којима могу једном освојити медаљу, и
7. та медаља мора бити златна!”
Психополис читаоцима Детињарија поклања 3 примерка књиге "Бојни поклич мајке тигра". Како да учествујете? Пратите следећа упутства:
- Постаните фан Детињарија на Фејсбуку или кликните Прати/Follow на десној страни блога испод листе најчитанијих постова.
- Оставите коментар овде испод текста поста и у њему напишите своју и-мејл адресу како бисмо могли да Вас контактирамо ако сте добитник.
- Кликните Свиђа ми се/Like испод наслова поста и тиме скрените пажњу својим Фејсбук пријатељима на наш giveaway.
Игра траје до 1. августа, када ћемо прогласити добитнике.
У међувремену, књигу можете наручити преко
сајта Психополиса, или телефоном на 021/473-6664.